ALT YAPI HABERLERİHABERLERÖZEL HABER

İz Bırakmak İstiyoruz…

Egekent Gençlik Spor Kulübü, Çiğli’de bulunan tesislerinde sporcularının derslerini yapabileceği, kitap okuyabileceği bir derslik oluşturarak amatörde bir ilke imza attı. Kulüp çocukların hayallerine etki edecek olumlu izler bırakmak istiyor

Özgür Şengül -Özel Haber
Egekent Gençlik Spor Kulübü, “Çocuklarımızın hayallerine olumlu etki bırakacak izler bırakmak istiyoruz” misyonu ile 2020 yılında Mesut Bektaş tarafından kuruldu. Kurulduğu günden bu yana başarıları ile göz dolduran kulüp, oyuncuları için oluşturduğu derslik ile bir ilke imza atarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kulübün Başkanı Mesut Bektaş ve Antrenör Süleyman Bektaş takımın hedeflerini ve derslik projesini gazetemize anlattı. Başkan Bektaş, “Okul müdürü çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırdığımız için arayıp teşekkür etti. Bu bizim için onu verici bir durum” dedi.

HER İNSAN HAYAL KURAR
Kulübü kurdukları ilk yıllarda çocuklara ücretsiz İngilizce dersi eğitimi verdiklerine vurgu yapan Mesut Bektaş daha sonra ise derslik oluşturmaya karar verdiklerini söyledi. Bektaş, “Çiğli Belediyesi’ne buradan teşekkür ederim derslik yapmamıza izin verdi bizde bu dersliği yaptık. Derslikte emeği geçen velilerimize de teşekkür ediyorum. Çocuklarımız idmandan 1 saat önce geliyor önce kitap okuyor ya da ödevini yapıyor ondan sonra antrenmanını yapıp eve gidiyor. Burayı bir eğitim kampüsü olarak düşünün. Çocuk buraya sadece futbol oynamak için gelmiyor. Her insan hayal kurar, hayalsiz hiçbir insan yaşayamaz bizde çocukların hayallerine giden yolda onlara katkı sağlamak istiyoruz. Onların hayallerine olumlu izler bırakmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇABUK KAVRIYORLAR
Kitap okuyan çocukların taktik çalışmalarını daha çabuk kavradığını ve hızlı reaksiyon gösterdiğinin altını çizen Bektaş, “Kitap okumayan çocuk anlamada zorluk çeker biz bunu ortadan kaldırıyoruz. İdmanlardan daha çok verim alıyoruz. Çocuğun hayal dünyası genişliyor, bakış açısı değişiyor, çocuk
gelişiyor bu oyununa da yansıyor bunları görmek bizi çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu. Bektaş ayrıca ailelerden çok güzel geri dönüt aldıklarını söyleyerek kitap okumanın önemine vurgu yaptı. Bektaş, “Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı çok önemli sorunlardan biri. Örnek verecek olursak ne Nutuk’u okuyoruz ne Kuran-ı Kerim’i okumadığımız için sıkıntı yaşıyoruz. Kitap okuyan insanlarda bu sıkıntıların hiçbiri olmuyor çünkü insanlar birbirine nasıl davranması gerektiğini biliyor, nasıl konuşması gerektiğini biliyor bunlar çok önemli detaylar bizde bunları sağlamış olduk. Hatta geçen gün bir okul müdürü bizi arayarak çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırdığımız için teşekkür etti bu da bizim için ayrı onur verici bir durum” dedi.

A TAKIM İSTİYORUZ
2020 yılından itibaren alt yapılarda mücadele ettiklerini kaydeden Başkan Mesut Bektaş hedefleri arasında gelecek sezon A takım ile lige girmek olduğunu söyledi. Bektaş, “Kulübü ilk kurduğumuzda sadece alt yapılarda devam ederiz diye düşündük ama şöyle bir durum söz konusu çocuklar her geçen yıl gelişiyor, onlar geliştikçe kategorilerimiz büyüyor, onlar büyüdükçe biz hedeflerimizi büyütüyoruz bu doğrultuda gelecek sezon takımım için A takım zamanının geldiğini düşünüyorum” diye konuştu.
Kulübün yakaladığı başarıları da aktaran Bektaş, “İlk yıl sadece 3 kategoride mücadele ettik U12 takımımız ile Çiğli’de şampiyon olduk, çeyrek final oynama başarısı gösterdik orada Altınordu’ya elendik ama şöyle güzel bir ayrıntı var bu sene U12 CUP ‘ta 4 oyuncumuz yer aldı. Çok başarılı bir turnuva
geçirdiler. 4 Çocuğumuza da profesyonel takımlardan teklifler var bir tanesi ise Hollanda’dan yabancı bir takım şu anda teklifleri değerlendiriyoruz. Bu başarılar bizim için çok onur verici çünkü biz henüz 2 senelik bir kulübüz ve daha da iyi olacağımızı düşünüyorum. U15 takımımız ile geçen sezon final oynama başarısı gösterdik U16 takımımız ile Play-Off oynama başarısını yakaladık” dedi.

DESTEK YETERSİZ
Amatör Spor Kulüplerine verilen desteklerin yetersiz olduğuna dikkat çeken Mesut Bektaş, “Amatör kulüpler adı üstünde amatör. Biz mahalle takımıyız burada oturan insanların maddi durumu çok iyi değil. Bu işi sevmezseniz yapamazsınız ben sevdiğim için kendimden her anlamda fedakârlık ediyorum. Çiğli belediyesi destek oldu ama yetmiyor. Bizim giderlerimiz A takım yapmadığımız halde çok. Gelecek sene A takım yapınca giderler neredeyse 2-3 katına çıkacak. Bunlar çok zor süreçler işte burada sponsorların destek olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

UYUŞTURUCU AZALDI
Egekent Gençlik Spor Kulübü kurulduktan sonra mahallede alkol ve uyuşturucu kullanımının azaldığını belirten Teknik Direktör Süleyman Bektaş, “Burası önceden alkol ve uyuşturucunun çok tüketildiği bir yerdi. Aileler buradan rahatça geçemezdi. Biz bu tesisi gece gündüz emek vererek kendimiz oluşturduk ve gördük ki bu tesisin hayata geçmesi ile beraber alkol ve uyuşturucu kullanımında ciddi azalmalar oldu. Burası artık ailelerin rahatça geçebileceği, çocuklarını güvenle spor okuluna bırakan bir yer haline geldi. Birbirine inanmayan, güvenmeyen zor bir mahallemiz vardı şimdi ise birbirine inanan güvenen bir aile ortamını sağladık bu da bizi çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

BİR KULÜP DÜŞÜNÜN…
Diğer futbol kulüplerinden farklı olduklarına vurgu yapan Süleyman Bektaş, “Bir kulüp düşünün oyuncusu neden idmana gelmedi diye arıyor. Onunla ilgileniyor. Biz burada çocukların beslenme listesinden tutun uyku düzenine kadar her şeyi ile ilgileniyoruz onlar bizim en kıymetlimiz her biri bizim için çok değerli. Alt yapıya çok önem veriyoruz çünkü başarının alttan geleceğini biliyoruz. Dışarıdan hiç oyuncu almıyoruz tamamen kendi oyuncularımız ile ilerliyoruz. Biz ne kadar emek verirsek başarı kendiliğinden geliyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.