ALT YAPI HABERLERİHABERLERÖZEL HABER

7 SPORCUDAN 650 SPORCUYA

Başkan Aydemir; “Geriye dönüp baktığımızda gerçekten bu kadar ilerleyeceğimizi düşünmemiştik.”

Güzeltepe Spor Kulübü; bini aşkın öğrenciyi, Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokullarına kazandırarak hayatlarını inşa etmelerine öncülük etti…

ÖZGÜR ŞENGÜL – ÖZEL HABER

Kulübün geldiği noktayı değerlendiren başkan Şahverdi Aydemir, 7 sporcu ile başladıkları hikâyede şu an 650 sporcu olduklarını kaydederek “Bu sene 25. yılımızı doldurduk. G eriye dönüp baktığımızda gerçekten bu kadar ilerleyeceğimizi düşünmemiştik. Geçen bu süreçte grup şampiyonluğu hayal eden takımdan Türkiye Şampiyonaları’na, amatör liglerden Bal Ligi’ne kadar birçok başarı sağladık. Her zaman üretimden yana olduk. ‘Hep birlikte ve beraber’ sloganımız ile çok güzel işler başardık. Çocuklarımızı sadece spor anlamında değil kültürel anlamda da geliştirdik. Tiyatro oyununa gitmeyi antrenman ile eş değer sayıyorduk çünkü kültürün can damar olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Çiğli’de 1998 yılında kurulan Güzeltepe Spor Kulübü, kurulduğu günden bu yana yakaladığı başarılar ile adından söz ettirmeye devam ederken topluma kazandırdığı sporcular ile de İzmir’de ön plana çıkan takımlar arasında yerini alıyor. Başkan Şahverdi Aydemir, kulüp kurulduktan sonra çocukları okula kazandırdıklarını vurguladı. Aynı zamanda TUNÇ BESYO ile de iş birliği içerisinde olan kulüp yüzlerce çocuğa üniversite kapısını açıyor. Sırasıyla spor bilimleri, polislik, bekçilik gibi bölümlere öğrenci kazandıran başarılı kulüp, mahalledeki okuma yazma oranını da arttırıyor. Takımın asıl kuruluş amacı ise topluma doğru ve yararlı bireyleri kazandırabilmek. 2022- 2023 sezonunda da oldukça başarılı bir grafik çizen Güzeltepe Spor Kulübü neredeyse lige girdiği tüm kategorilerde gruplardan lider çıkarak Türkiye Şampiyonası’na gitmeyi başardı. 

NESİLDEN NESİLE AKTARIM

Güzeltepe Spor Kulübü’nün ilk oyuncularının ilerleyen yıllarda çocuklarının veya yakın çevresinin kulübe geldiğini belirten Başkan Aydemir, “Yolu Güzeltepe Spor Kulübü’nden geçen herkes bilir ki burada önceliğimiz topluma fayda sağlayacak bireyler yetiştirmek. Çocuk buraya geldiği zaman sorumluluk sahibi olmayı öğreniyor, sokaktaki bir hayvana nasıl davranmasını gerektiğini öğreniyor aynı zamanda kadına şiddet uygulamamasını öğreniyor ama en önemlisi kötü alışkanlıklardan uzak duruyor. İnsanlarda ‘Güzeltepe Spor Kulübü bana bunları öğretti’ anlayışı gelişiyor ve bu yüzden ileride sahalarda oyuncularımızın çocuklarını görüyoruz. Bu işi nesilden nesile aktarıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARA ÜNİVERSİTE KAPISI AÇTIK 

Güzeltepe mahallesinin eğitim seviyesinin düşük olduğuna vurgu yapan Aydemir, mahallenin tehlikeli olması sebebi ile de okulların çocukları kabul etmediğini vurgulayarak, “Takımı kurduğumuz ilk andan itibaren okullar ile gidip konuştuk bir oto kontrol sağladık ve çocuklarımızı okula kazandırdık. Sporcularımızın her durumunu öğretmenleri ile konuştuk, not ortalamalarını takip ettik bir sistem oturttuk. Eğitimcilerin bu çocuklara olan ön yargısını kırdık. 2008 yılında ise TUNÇ BESYO ile iş birliği sağladık. Oyuncumuz olan Tuncay Kıltepe, bir gün ‘Abi ben BESYO okurken zorluk yaşadım ve çocuklara futbol dışında bir kapı açalım. İleride futbolcu olamasa bile spor bilimlerini kazansın meslek sahibi olsunlar’ dedi. Beraber bu projeyi harekete geçirdik, oyuncularımızı yetenek sınavlarına hazırladık. Üniversite kapısını açtık. Şu anda 181 tane öğrencimiz öğretmenlik yapıyor. Bu bizim için çok ayrı bir gurur. Bununla birlikte mahalledeki okuma- yazma oranı da arttı. Aileler çocukları sayesinde kitap okuma alışkanlığı kazandı. 2008 yılından bu yana Güzeltepe’den spor bilimlerine öğrenci gönderiyoruz. Bazı sporcularımıza ise kulüp bünyesinde kendilerini geliştirmeleri için fırsat tanıyoruz. Okurken burada antrenörlük yapıyorlar veya başka kulüplere yönlendirme yapıyoruz” dedi. Aydemir ayrıca TUNÇ BESYO’nun maddi durumu iyi olmayan öğrencilerden ücret almadığını belirterek, burada yaşayan ailelerin emekçi kesim olduğuna da dikkat çekti ve bu yüzden kurs fiyatını çok yüksek tutmadıklarını söyledi.

SIRADAN BİR SPOR KULÜBÜ DEĞİLİZ

Madde bağımlılığına dikkat çeken Güzeltepe Spor Kulübü Şahverdi Aydemir, “Kulübü kurmadan önce parklarda madde kullananlarının sayısı oldukça fazlaydı. Bununla mücadele ettik tamamen önüne geçemeyiz ama kullanımı büyük oranda azalttık. Bir çocuğumuzun dahi oraya düşmemesi için mücadele ediyoruz. Aslında devletin yapması gereken şeyleri bizler yapıyoruz. Çocukları kötü alışkanlardan uzak tutup onların geleceğini daha iyi kurmasına öncülük etmeye çalışıyoruz. Sıradan bir spor kulübü değiliz. Devrimci bir kulübüz, mücadelemiz çocuklarımızı kötü alışkanlardan koruyup topluma yararlı birey olarak kazandırmak” diye konuştu.

MUHTEŞEM BİR SEZON

2022-2023 sezonuna da değinen Aydemir, “Neredeyse katıldığımız tüm kategorilerde Türkiye Şampiyonası’na gitmeye hak kazandık. Çiğli gruplarından lider çıktık. U-15 takımımız ile Türkiye’de en iyi 20 takım arasına girdik. BAL Ligi’nde play-off oynadık. Bizim için muhteşem bir sezon oldu. Şu anda birkaç oyuncumuza profesyonel takımlardan da teklif var, onları değerlendiriyoruz. Geçen sezon da 4 oyuncumuzu Süper Lig’e yollamıştık. Altınordu’nun amatör haliyiz, üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Aydemir ayrıca Çiğli Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de sağlanan desteklerden ötürü teşekkür ederek, “Türkiye Şampiyonası’na gitmek çok maliyetliydi. Burada belediyeler destek vermedi dersek haklarını yemiş oluruz. Onlar destek vermeseydi belki gidemezdik bile” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.