HABERLERKÖŞE YAZISI

KUTSALLARA SAYGI

“Biz; Alsancak Kapalı Spor Salonunun beton yokuşlu seyirci girişinden yukarı çıkarken salçalı tostun kokusunu almış çocuklarız”

CENK KASRLI’NIN KALEMİNDEN ; “KUTSALLARA SAYGI”

Geçtiğimiz günlerde  Türkiye Basketbol Süper Ligi Play off final maçına ev sahipliği yaptık. Final serisinin 3. Maçı Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonunda oynanacağı için bir çok detayı da düşünmek zorunda kalmıştık. Maçın öncesi, maç esnası, maç sonrası, saha dışı, saha içi, tribün, protokol derken bir çok detay ile uğraşacağımızı biliyorduk ve buna göre de hazırlık yapmıştık. Semt olarak, taraftar olarak Galibiyete o kadar inanmıştık ki Maçın sonunda kupa töreni  yapılacağı gibi bir ihtimali aklımıza getirmek istemiyorduk ancak hayatın gerçeklerini de görmezden gelemezdik. Küçük bir ihtimal dahi olsa gerekli hazırlığı ve kontrolleri yapmak zorundaydık. Temsil ettiğimiz kuruma ve konuma yakışır şekilde davranış sergilemek gibi bir sorumluluğumuz olduğunun farkındaydık. Maç istediğimiz gibi gitse de istediğimiz gibi bitmedi, maçın sonunu kadrosunda Larkin hariç bu sezon 11 farklı yabancı oynatma şansı olan ve euroleague şampiyonluğu yaşamış olan oyunculardan kurulu,  bütçesinden ve lobisinden bahsetmeye gerek duymadığım Anadolu Efes takımı daha iyi oynadı. Maçın sonunda kupa töreni , file kesme vb geleneksel törenler yapıldı. Taraftarımız , sadece Karşıyaka taraftarının olduğu salonda yapılan bu törene ve file kesme ritüeline yasal sınırlar içerisinde tepki gösterdi.  Ben buna en yakın şahitim ; Karşıyakalı yöneticiler, en başta Fuat olmak üzere Karşıyaka Spor Kulübünün çalışanları, Karşıyaka taraftarı ellerinden gelenin fazlasını yaptı ancak sonuçta polis zoruyla Efesli oyuncular tek bir taraftarının olmadığı salonda kendileri çalıp kendileri oynadılar. Karşıyaka camiası, rakip takımdan hiçbir sporcuya zarar vermeden ısrarlı tepkisi neticesinde kupa törenini 1,5 saat geciktirerek yine unutulmaz bir olaya imza atmış oldu. Şimdi gelelim hata nerde ; Efes kupayı da kaldırabilir, fileyi de kesebilir bunlar sporun içinde olan geleneklerdir. Dışarıdan gördüğümüz kadarıyla beyefendi bir sporcu olarak tanıdığımız ve takdir ettiğimiz Doğuş Balbay kendisini şöyle savundu ; 2015’te siz de bizim sahamızda kupa kaldırdınız, file kestiniz… Doğuş sonuna kadar haklı ancak kendisine şu soruyu da sormadan geçemiyorum ; o gün Abdi İpekçi’de seriyi 4-1 yaptığımız ve 14 sayı farkla yendiğimi maçta salonda kaç KARŞIYAKALI vardı , senin kupa kaldırdığın salonda kaç seyircin vardı ? sen kupayı kim için kaldırdın, seni kim alkışladı ? Federasyon böyle karar almış deyip kurtulmak kolay, en azından play off serisinde deplasman yasağı olmasın diye bir başvuru yapabildiniz mi ? Şirketler camiaları yensin diye kurulmuş tezgahlara ses çıkardın mı ? Unutma Kaptan Şirketler el değiştirir, satılır, kapanır, iflas eder ama camialar yaşar ve kültürü yaşatır. Sen iyi bir insansın, sen ve senin gibiler bu ülkede basketbolun ve Türk basketbolcusunun nasıl gelişeceğini çok iyi biliyorsunuz. Bu mücadeleden kaçmayın, sorumluluk almaktan korkmayın. Tarih sizi saygı ve sevgi ile hatırlasın.

Biz; Alsancak Kapalı Spor Salonunun beton yokuşlu seyirci girişinden yukarı çıkarken salçalı tostun kokusunu almış çocuklarız. Kimse bize masal anlatmasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.