HABERLERÖZEL HABER

TFF’DEN ALTINORDU’YU ZİYARET

“TÜRKİYE’NİN GURUR KAYNAĞI BİR TESİS YAPILMIŞ”

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan ekip Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Altınordu Futbol Kulübü’nü ziyaret etti. Altınordu Futbol Akademisi’nin yer aldığı Metin Oktay Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen ziyarete TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra TFF Yönetim Kurulu Üyeleri Hamit Altıntop, Talat Papatya, Müslüm Özmen ve Nüket Küçükel Ezberci ile İZVAK Başkanı Ali Erten hazır bulundu.

Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan tarafından Metin Oktay Yerleşkesi girişinde karşılanan heyet, Altınordu Futbol Akademisi teknik, idari, destek kadroları ve Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) sporcuları ile tanıştı. Toplu fotoğraf çekiminin ardından TFF Heyeti, Metin Oktay Yerleşkesi’nde yer alan sahalar başta olmak üzere Kriyoterapi Merkezi, Yüksek İrtifa Merkezi, kaleci çalışma alanı, Teknik 1 ve Teknik 2 çalışma alanlarını gezdi. Zaman zaman Altınordu Futbol Akademisi’nde eğitim gören sporcularla yakından ilgilenen TFF Başkanı Büyükekşi ve yönetim kurulu üyeleri onlarla da fotoğraflar çektirdi.

Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan tarafından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye Artemis heykeli hediye edildi.

TÜRKİYE’NİN GURUR KAYNAĞI BİR TESİS YAPILMIŞ !

Ziyaretin ardından kulübün yayın organı Altınordu TV’ye konuşan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Altınordu’nun Türkiye için gurur kaynağı bir tesis yapıldığını belirterek, “Tabii tesis yapmak tek başına bir şey ifade etmiyor. Aslında içerisine bir sistemle ve bu amaca uygun futbolcuları seçerek Türkiye’nin dört bir tarafından çiçekleri buraya getirmiş. O çiçekler inşallah yarın hepsi tomurcuklar, güller açacak. Türkiye açısından altyapıdan önemli oyuncular yetişecek. Hem Türk takımları için hem Avrupa takımları için ama en önemlisi de Türk Milli Takımı için. Çünkü burada gördüğümüz zaten bazı oyuncular şu anda U15’te, U14’te, U16’da, U17’de, U18’de, U19’da milli takımlarımızda forma giyiyorlar. Bu da bizim açımızdan son derece önemli’ dedi.

SÜPER LİG EKİPLERİNE AKADEMİ ZORUNLULUĞU

Gelecek yıl Süper Lig ekiplerine akademi zorunluluğu getirmek istediklerini dile getiren TFF Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim burayı ziyaret etmemizin bir amacı Süper Lig takımlarına önümüzdeki yıl içinde akademi zorunluluğu getirmek istiyoruz. Geçen iki hafta önce Trabzon’un tesislerini ziyaret ettik. Önümüzdeki haftalarda da Almanya, Hollanda, Belçika, daha sonra İspanya, İngiltere, Portekiz’i ziyaret etmek istiyoruz. Hem bizim Türk takımlarının bütçesine uygun hem de sistemi kontrol etmek istiyoruz. Hedefimiz şu takım, bu takım değil. Hedefimiz komple Türk futbolunda yeni bir aşama kaydedebilmek, üretime geçmek. Çünkü maalesef üretmeden tüketmek mümkün değil. Onun için Türk futbolu şu anda ekonomik açıdan büyük bir dar boğazda. Kendi kaynaklarımıza yönelmemiz lazım. Kendi kaynaklarımıza yönelmemiz için de önce bu akademinin temellerini atıp hem tesis açısından hem de bir metodolojiyle Türkiye’deki takımların aynı şekilde eğitim alarak 5-6 bin kişilik bir oyuncu havuzu yaratmak istiyoruz. Ondan sonraki adım orada başarıyı gerçekleştirebilirsek, birinci ligleri aynı şekilde akademi zorunluluğu getirebilmek ve bunlara bütçe yaratmak. Bu bütçeyi yaratabilirsek inşallah her takım zorlanmadan yoluna devam edecek. Onun için maliyetleri soruyoruz, tabii detayları soruyoruz, tesis için yatırım ne ve ben teknolojinin kullanılması gerektiğine inanıyorum. Onun için de Metin Oktay Yerleşkesi’nde daha çok teknoloji sordum. İnşallah hem altyapı hem sistem belli bir süre içerisinde amacına hizmet ederse, muvaffak olmuş olur. Çünkü anlık başarıların hiçbir kıymeti yok. Önemli olan sürdürülebilir başarıları sağlayabilmemiz lazım. Sürdürülebilirlik Türk futbolu açısından son derece önemli. Ben önce hayal ederim. Sonra hayalimi resmederim. Biz de şimdi hayal ediyoruz inşallah bunu hızlı bir şekilde hayata geçirmek için elimizden geleni yapıyoruz”

SEYİT MEHMET ÖZKAN: TARİHİ GÜN YAŞIYORUZ

Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan da Altınordu Futbol Akademisi’nin (ALFA) tarihi bir gün yaşadığını belirterek, “TFF Yönetim Kurulu üyeleri akademimizi gezdiler. Biz de bir akademide olması gereken önce temel, ondan sonra da diğer geliştirici bütün enstrümanlarımızı heyetimize gösterdik. Başkanımızı ben çok kararlı gördüm ve çok da mutlu oldum. Gerçekten hazıra dağ dayanmaz. İthale dayalı bir sistem sonunda mutlaka bir yerde böyle işte çöküyoruz. Bu 30 milyon genci olan ülkemizde futbolun da üretime geçeceğini hissediyorum. Geçmişte aynı duyguları Hasan Doğan döneminde bunu hissetmiştim, şimdi de aynı şekilde Mehmet Büyükekşi başkanımızın döneminde de bunu hissediyorum. Biraz önce konuştuklarını bana da izah etmişti, anlatmıştı başkanımız. Bence çok önemli kararlar. Öncelikle bu üretken, sürdürülebilir, sistemli akademilere geçişte artık Süper Lig kulüplerimiz de taşın altına elini koysunlar. Çünkü gerçekten bizim çocuklarımız var. Hammaddemiz var, inanın başkanım. Hammaddemiz yok diye bir şey yok ama çok doğru söylediniz. Antrenör yetiştirmemiz lazım. Antrenörlerimizi belirli bir sistemli oyuna karşı yani şu anda gelişen Dünya futboluna uygun bir şekle getirmemiz lazım. Bu çok önemli ve ondan sonra da çocuklarımızı geliştirmek için bütün kulüplerimizin de buna destek olması lazım.” şeklinde konuştu .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.