HABERLER

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR…

ALTAY spor kulübü, Asbaşkanı ve Basın Sözcüsü Ahmet Avni Atayol Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi…

ALTAY spor kulübü, Asbaşkanı ve Basın Sözcüsü Ahmet Avni Atayol, bu sabah Altay Spor Eğitim Vakfı’nda düzenlediği tanışma kahvaltısıyla basın mensupları ile bir araya geldi.
Alsancak’taki Altay Vakfı’nın binasında düzenlenen tanışma toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Atayol yaptığı açıklamada “Göreve ligin son maçı olan Kasımpaşa maçından önceki gece geldik ve maçtan sonra tatile gittiler. Kendileriyle daha erken yüz yüze tanışma fırsatı bulup yapılanmamızı anlatabilseydik takımın oluşumu daha önce tamamlanabilirdi. Gerçek tabloyu anlamak için 2 hafta süre istedik. 371 Milyon TL borç açıklanmıştı ama açıklanmayan borçlar vardı. Bu borcun önemli bir bölümü döviz bazlıydı ve kur güncellemeleri yapılmamıştı. Sportif bir beklenti var, altyapı var. Teknik kadro ile bunları görüştük ve 7 yerli oyuncunun kalması istendi. Güven ortamını sağlamak çok zor oldu. 7 tecrübeli oyuncumuzla anlaşma sürecimiz uzadı. Epey zorlandık, geçen yıldan kalan borçlar vardı. Futbolcular tatildeydi onlara ‘gelin görüşelim, önce tanışalım ve niyetlerimizi konuşalım’ dedik. Futbolcularımızda ortak düşünce “Kalacaksak iyi bir kadroyla kalalım” şeklindeydi. İmzaların arka arkaya gelmesinin nedeni de bu oldu. Temmuz ortasında itibaren imzalar atılmaya başladı, en son Marco Paixao’yu takımda tutarak bu senenin kadrosuna tamamladık. Martin Rodriguez sürecini biliyorsunuz. 120 bin Euro ödemesi vardı, 300 bin Dolar da serbest kalma bedeli vardı. O süreci iyi yöneterek 1 milyon Euro gelecekte oluşabilecek borcu ve zararı engelledik. Görev yaptığımız dönemde, ödemelerin bir kısmı Kazımcan transferi gelirleriyle, bir kısmı da camia içinden katkılarla gerçekleştirildi.

İyi ve kötü senaryolar hazırladık

Göreve geldiklerinde iyi ve kötü senaryolar hazırladıklarını aktaran Atayol, “4 senaryo hazırladık. En kötüsü U19 ile devam etmekti. En iyi senaryo ise anlaşılabilecek tüm futbolcularla devam etmekti. Bütçe yaparken sadece gideri düşünmüyorsunuz. Sizin gider senaryolarınız gelir senaryolarınızı etkiliyor. Bunları yaparken öncelikli hedefimiz ligde kalmaktı. Mevcut kadromuza güveniyoruz ve işler olumlu giderse bu hedefi gerçekleştirmenin ötesinde orta sıralara tutunabileceğimize inanıyoruz. Playoff’u dile getiren ve buna inanan futbolcularımız var.” ifadelerini kullandı.

FIFA’da belki en çok dosyası olan takımız

FIFA’da 20’den fazla dosya olduğunu dile getiren Atayol, “Bu dosyalar sadece son sezondan değil 1. Lig sezonundan kalanlar da var. Ödenmeyen bonservis bedelleri var. Lis’in bonservisinin 3’te 2’si ödenmemiş. Eric, Pinares ve Rayan’nın da aynı şekilde. 20-25 arasında FIFA’da dosya var. FIFA’ya başvurmamış birkaç oyuncu daha var. Naderi biz seçildiğimiz gün serbest kaldı. Yeniden anlaştığımız için Naderi’nin dosyası yok ama borcumuz var. Kadroya 2022 yılına ait neredeyse hiç ödeme yapılmamış. Lis’ten bonservis elde edecekken oradan bize borç kaldı. 3 yılda belki de dünyada FIFA’da en fazla dosyası olan kulüp haline geldik” dedi.

Ceza almadan dosyaları kapatmak amacımız

FIFA’daki 20 dosyanın puan silme veya ligden düşürme durumuna düşürülmeden çözmek için plan yaptıklarını belirten Ahmet Avni Atayol, “Transfer yasağı ilerledikçe puan silmelere dönüşebilecek. Bu dosyaları öne aldık. Alacaklı oyuncularla görüşmeler ve pazarlıklar oluyor. Ancak bu yükün altından tek başımıza kalkamayız. Camiaya bilgi vererek bir program oluşturmak istiyoruz. Puan silmeyi engellemek istiyoruz. Biz puan silme, lig düşürme sürecine girmeden bu işi çözmek istiyoruz. Kısa vadede bu dosyaların tamamının kapatılarak transfer tahtasının açılması çok kolay görünmüyor. Bu dosyaların mali karşılığı 11 milyon Euro civarında. TFF gelirleri geçen sezon kullanılan banka kredisine gidiyor. Özgür Ekmekçioğlu’nun kulüpten 80 milyon üzerinde kendisi üzerinde temliki var” dedi.

Takım içinde çok güzel bir hava var

Lige çok iyi bir başlangıç yapılamayabileceğinin öngörüldüğünü ve milli ara öncesi 5-8 puan hedeflediklerini, milli aradan sonra takımın daha iyi olacağını düşündüklerini dile getiren Atayol, “Takım içinde çok güzel bir hava var. Altay taraftarı çok bilinçlidir. En zor günlerde bu takımı bağrına basmıştır. Hepimiz güzel futbol izlemek istiyoruz. Ancak takımın bir kadro yapısı var ve hücum bölgesi çok zengin değil. Bu kadro ile bu sezonu bitireceğiz, belki gelecek sezonda da bu kadro olacak.

Altay taraftarına çağrı

Takımın yüzde 70’inin gençlerden oluştuğunu ve bu gençlerin sosyal medyayı aktif kullandığını hatırlatan Atayol, Altay taraftarlarına seslenerek, “Genç futbolcularımız sosyal medyayı aktif kullanıyorlar ve kendileri için yazılanlardan olumsuz etkileniyorlar. Sadece gençler değil, deneyimli futbolcularımız da etkileniyor. Taraftarlarımızdan çok daha yapıcı bir tarzda yaklaşım bekliyoruz. Bu kadroyu belki de 2 sezon değiştirme lüksümüz yok. Futbolcuları küstürme ve kaybetme lüksümüz yok, her bir oyuncumuz bizim için çok değerli.

Altay bu ülkenin bu kentin çok önemli bir değeri, onu yaşatmak hepimizin görevi

Atayol açıklamalarını şöyle tamamladı: “Altay Kurtuluş’tan Kuruluş’a bu ülkenin bu kentin çok önemli bir değeri, biz de bu değeri yaşatmak için çalışıyoruz. Bu görev tüm camiamızın; yerel ve merkezi yönetimleriyle, iş dünyasıyla, halkıyla birlikte tüm kentimizin görevi. Bu yolda herkesten daha çok katkı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.